sobota, 31 lipca 2010

Ciasto Tulipan

Ciasto:
1 margaryna
5 jajek
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki oleju
1 1/2 szklanki cukru
1 kisiel cytrynowy bez cukru
1 kisiel wiśniowy bez cukru
2 łyżki maku (sypkiego)
3 łyżeczki kakao
cukier waniliowy

Margarynę z żółtkami i cukrem należy utrzeć. Następnie dodajemy przesianą mąkę i wraz z nią proszek do pieczenia oraz cukier waniliowy. Kolejno należy dodać olej, zmiksować wszystko i na koniec dodać ubite białka i całość delikatnie wymieszać łyżką.
Ciasto należy podzielić na 4 równe części. Do I dodajemy kisiel cytrynowy, do II kisiel wiśniowy, do III kakao i do IV mak.
Formę/tortownicę należy wysmarować tłuszczem i wysypać bułką. Ciasto należy układać warstwami. Jeśli będzie to podłużna blaszka to jeśli przeciągniemy nożem wzdłuż ciasta otrzymamy efekt tulipany. Ciekawy efekt można również uzyskać wtedy, gdy pieczemy ciasto w okrągłej formie, wtedy przeciągamy nożem lub patyczkiem w kilu miejsca od środka formy ku brzegom formy. Pieczemy w temperaturze 180 stopni nie dłużej jak 40 minut.
Masa:
1 masło roślinne w kostce
1 szklanka śmietany
3 łyżki cukru pudru
Masło ucieramy mikserem, dodajemy cukier puder a następnie dodajemy stopniowo śmietanę.

Po upieczeniu i ostygnięciu ciasto należy raz przekroić, połowę masy dać do środka resztę na wierzch ciasta. Górę można posypać orzechami lub użyć dodatkowo polewy czekoladowej.

poniedziałek, 26 lipca 2010

Paluszki ziemniaczane

300 g ugotowanych ziemniaków
1,5 szklanki mąki
1 łyżka masła
1 jajko
sól, przyprawy na przykład: kminek, papryka, sezam, mak itp.
Ziemniaki ugotować ostudzić, przepuścić przez praskę, dodać do nich mąkę oraz masło i wszystko dokładnie wyrobić. Z masy należy formować cienkie paluszki o długości około 10 cm. Przed włożeniem do piekarnika paluszki smarujemy jajkiem najlepiej przy użyciu pędzelka. Na koniec posypujemy solą i kminkiem lub wedle uznania papryką, makiem, sezamem. Paluszki najlepiej rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do temperatury nie większej jak 200 st. i piec paluszki 7 do 10 minut.

sobota, 17 lipca 2010

Orzeźwiający napój jabłkowo-miętowy

1 litr soku jabłkowego
2 torebki mięty
cytryna
lód
Sok jabłkowy z kartonu lub samodzielnie wyciśnięty należy wymieszać w dzbanku z ostudzonym naparem mięty. Miętę w torebkach lub suszoną należy zaparzyć w 1 litrze gorącej wody. Do dzbanka dodajemy także kilka plasterków cytryny  i kostki lodu. Napój nie wymaga dosładzania.
koszt: około 3 zł
czas wykonania: 15 minut

Klopsiki z sosem pieczarkowym

1/2 kg mięsa mielonego
2 jajka
2 łyżki bułki tartej
1 drobno posiekana cebula
przyprawy: sól, pieprz, papryka, majeranek ewentualnie posiekana zielenina
1,5 szklanki bulionu

Mięso należy wyrobić z jajkami, cebulą, bułką tartą i przyprawami, uformować kule o średnicy nie większej jak 3 cm . Gotujemy 1,5 szklanki bulionu do którego następnie wkładamy klopsy. Powinny się gotować około 20 minut.
Sos pieczarkowy można podać gotowy lub wykonać samodzielnie:
sos:
5 średnich pieczarek
1 mała cebula
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
1 szklanka bulionu
3 łyżki śmietany
przyprawy, zielenina
Pieczarki i cebulę należy drobno posiekać i zeszklić na łyżce masła. Na oddzielnej patelni wykonujemy zasmażkę z 1 łyżki mąki i 1 łyżki masła. Gdy przestygnie dodajemy do niej stopniowo 1 szklankę bulionu (świeżego, nie tego na którym gotowały się klopsiki). Dodajemy także podsmażone pieczarki z cebulą. Gotujemy ok. 5 minut. Po zdjęciu z ognia dodajemy 3 łyżki posolonej śmietany , ocieplonej sosem. Podgrzewamy jeszcze chwilę ale nie zagotowujemy. Na koniec można doprawić i dodać posiekaną zieleninę.
Klopsiki polewamy sosem bezpośrednio na talerzu.
czas wykonania: około 45 minut

sobota, 10 lipca 2010

Zupa sezonowa I

zupa wiosenna
1,5 litra bulionu
2 marchewki
5 ziemniaków
1 mały kalafior
1 mały brokuł
kilka gałązek koperku i natki pietruszki
sól, pieprz, papryka
Do zupy przygotować wcześniej bulion, może być zarówno warzywny jak i gotowany na mięsie. Wstawiamy w garnku bulion, dodajemy ziemniaki pokrojone w drobną kostkę i marchew pokrojoną w plasterki lub półtalarki. Gotujemy zupę około 20 minut po tym czasie dodajemy podzielony na różyczki kalafior. Brokuł również podzielony na różyczki dodajemy 5 minut przed końcem gotowania. Zupę wystarczy gotować 30-40 minut. Na koniec doprawiamy i posypujemy pokrojoną zieleniną.
czas wykonania: około 45 minut

środa, 7 lipca 2010

Sałatka: ziemniaki + buraczki

5 średnich ziemniaków
1 duży burak
1 mała czerwona cebula
1 jabłko
2 łyżki majonezu
1/2 łyżeczki ostrej musztardy
sól, pieprz, papryka
posiekany szczypiorek
Ziemniaki należy ugotować i pokroić w kostkę. Buraka również można ugotować jednak szybciej będzie upiec go w piekarniku ok. 45 minut zawiniętego w folię aluminiową. Buraka również kroimy w kostkę. Dodatkowo należy posiekać czerwoną cebulę, szczypiorek i obrane jabłko w kostkę. Do salaterki wkładamy pokrojone ziemniaki, jabłko, buraka i cebulę. Dodajemy przyprawy, łączymy z majonezem i musztardą a na koniec posypujemy szczypiorkiem. Sałatkę należy przechowywać w lodówce, jest bardzo dobra gdy się przegryzie, na przykład na drugi dzień.
Koszt potrawy: około 4 złote

niedziela, 4 lipca 2010

Bajaderka

kruche ciasto:
- 1/2 kostki margaryny
- 60 g cukru
- 1 i 1/2 szklanki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 żółtko
- 5 łyżek śmietany
 bajaderka:
- 400 gram herbatników
- 150 g paczka biszkoptów
- 125 g margaryny
- 1/2 szklanki wody
- 40 g cukru
-2 łyżki kakao
- 1 słoik dżemu lub powideł
- mała paczka rodzynek
- 1 aromat na przykład waniliowy
dodatkowo:
- polewa czekoladowa lub gotowa czekolada

1. Ze składników na ciasto zagnieść kruche ciasto. Wylepić nim dno blaszki wysmarowanej masłem. Piec w 180 stopniach 30 do 45  minut.
2. Margarynę rozpuścić w garnku z wodą, cukrem i kakaem. Wszystko zagotować i wystudzić.
3. Do chłodnej masy dodać rodzynki oraz aromat. Biszkopty i herbatniki pokruszyć na średniej wielkości kawałki, dodać do masy, następnie dżem lub powidła i dokładnie wszystko wymieszać.
4. Masę bajaderkową wykładamy na przestudzone ciasto kruche. Wierzch można polać polewą, rozpuścić czekoladę i dodatkowo posypać wiórkami kokosowymi lub orzechami.
5. Ciasto należy przechowywać w lodówce. Doskonale nadaje się do mrożenia.

Koszt: około 15 zł
Uwagi:
-ciasto najlepiej jest zrobić w małej blaszce bo inaczej wyjdzie niskie;
-do ciasta kruchego można dodać mniej cukru bo i tak bajaderka jako całość jest bardzo słodka

Zobacz także:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...